Ajankohtaista


Desirée Engström jatkaa Österbottniska klubbenin puheenjohtajana

Österbottniska klubbenin vuosikokous päätti jatkaa yhdistyksen toimintaa  vuosi kerrallaan. Vuonna 2016 yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa meijeristi Desirée Enström. Hän työskentelee Valio Oy Seinäjoen tehtaalla. Muut johtokunnan jäsenet vuonna 2016 ovat Kaj LassusBoris StrandénUlf SvendinPeter Södergård ja Brita Wiklund.

Österbottniska klubbenin vuosikokous pidettiin 22.4.2016 Maksamaalla.

Desirée Engström fortsätter som ordförande i Österbotten

Österbottniska klubbens årsmötet beslöt att fortsätta föreningens verksamhet ett år till. Mejerist Desirée Engström omvaldes till klubbordförande i klubben för 2016. Hon arbetar på Valios fabrik i Seinäjoki. Övriga styrelsemedlemmarna för 2016 är Kaj Lassus, Boris Strandén, Ulf Svenlin, Peter Södergård och Brita Wiklund.

Österbottniska klubben höll sitt årsmöte den 22 april 2016 i Maxmo.

  


Palaa otsikoihinPoutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä