Ajankohtaista


Österbottniska Klubben jatkaa toimintaansa

Österbottniska klubbenin vuosikokous päätti jatkaa yhdistyksen toimintaa edelleen vuosi kerrallaan. Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa meijeristi Desirée Enström. Hän työskentelee Valio Oy Seinäjoen tehtaalla. Muut johtokunnan jäsenet vuonna 2017 ovat Kaj LassusBoris StrandénUlf SvendinPeter Södergård ja Brita Wiklund.

Österbottniska klubbenin vuosikokous pidettiin 21.4.2017 Maksamaalla.

Österbottniska Klubben fortsätter sin versamhet

Österbottniska klubbens årsmötet beslöt att fortsätta föreningens verksamhet ett år till. Mejerist Desirée Engström omvaldes till klubbordförande i klubben för år 2017. Hon arbetar på Valios fabrik i Seinäjoki. Övriga styrelsemedlemmarna för år 2017 är Kaj Lassus, Boris Strandén, Ulf Svenlin, Peter Södergård och Brita Wiklund.

Österbottniska klubben höll sitt årsmöte den 21 april 2017 i Maxmo


Palaa otsikoihinPoutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä